Taxi v Dubaji. Zdroj: 7days.ae

Taxi v Dubaji

Taxíky jsou v Dubaji běžně využívaným dopravním prostředkem. Jak fungují?

Jak fungují taxíky v Dubaji?

Oficiální licencované taxíky poznáte v Dubaji strašně snadno. Mají „pískovou“ barvu s různě barevnou střechou. Její barva odlišuje různé společnosti, které jsou ale všechny kontrolovány vládou, mají stejné ceny i standardy. Nemusíte se tedy bát zastavit si kterýkoliv z nich. Za zmínku snad stojí jen růžová střecha, která označuje taxíky řízené ženami (zkrátka proto, že některým ženám může být příjemnější cestovat v autě s řidičkou).

Vedle oficiálních taxíků jsou v Dubaji nechvalně známé také bílé Lexusy (vyjma těch, ketré jste si objednali přes Uber), které se ochomítají kolem hotelů. Ty nejsou licencované, často nemají taxametr a většinou není dobrý nápad s nimi jet, i když vám to doporučil portýr z hotelu.

Oficicální RTA taxi lze případně objednat na lince 04 208 0808.

Ceny taxi v Dubaji

Za jeden kilometr jízdy zaplatíte aktuálně 1.82 AED. Nástupní sazba je přes den 5 AED, na letišti 25 AED. Minimální částka, která vám bude účtována je 12 AED. V noci jsou ceny o trochu vyšší. Vedle těchto poplatků můžete platit ještě 4 AED za průjezd mýtnou branou. Kompletní ceník najdete zde.

Cenu jízdy si můžete předem spočítat zde.

Používejte mobilní aplikace

Osobně doporučuji používat mobilní aplikace Uber nebo Careem. Obě představují nejpohodlnější cestu, jak si taxi objednat, můžete bez problémů platit kartou, zadáte si přesně, kam chcete jet a vyhnete se tak nedorozuměním nebo bloudění.

Platba

Oficiální RTA taxíky zpravidla již mají nainstalované terminály na platbu kartou (poplatek 2 AED), řidiči je ale neradi používají a raději tvrdí, že nefunguje. Vedle karty se dá také platit NOL kartou (karta na metro) a samozřejmě hotovostí.

Navigace…

Pokud trpíte představou, že by řidič taxi měl znát celé město jako své boty a dovést vás k hotelu jen, co vyslovíte jeho jméno, můžete být trochu překvapení. Ne vždy to tak je, navigaci příliš používat nechtějí, většinou ale mají přítele na telefonu, který poradí kudy a kam.

Taxi v Dubaji a navigace
dubaimemes.com

Autor příspěvku: dubajčan

Užívám si život v Dubaji se všemi jeho klady a zápory. Protože si myslím, že Dubaj je super město, chci ho ukázat v celé své kráse všem ostatním.