metro1

Metro v Dubaji

Dubajské metro je určitě nejlepším ze všech zdejších druhů hromadné dopravy. Pokud jedete tam, kde je zrovna stanice jedné ze dvou linek metra, můžete si užít jízdu klimatizovanými vozy bez řidiče, často s pěkným výhledem a WiFi.

Největším – a možná snad jediným – nedostatkem dubajského metra je, že jeho síť je oproti evropským městům hodně prořídlá. Červená linka vede napříč Dubají podél Sheikh Zayed Road a zelená poté po starších čtvrtích Deira a Bur Dubai.

Mapa metra

Mapa metra v Dubaji i s vyznačenými zónami

Jízdné v dubajském metru

Dubajské metro (a MHD obecně) funguje na principu jednotlivých zón, které jsou znázorněny už na obrázku výše. V každé stanici jsou turnikety, kde si musíte „pípnout“ kartu při nástupu i výstupu. Tuto kartu si musíte před jízdou patřičně nabít a to buď u přepážky (zpravidla bývají otevřené jen ty mezi turnikety) nebo v automatu ve stanici (bere hotovost i karty).

Jako turista máte na výběr ze 3 karet:

  • červená (nejčastější) – jednoduchá papírová karta na občasné cesty nebo celodenní jízdenku
  • stříbrná – plastová karta, která se vyplatí při delším pobytu (o 1 dirham levnější jízdné)
  • zlatá – opravňuje vás k cestování v „Gold zone“ (více níže)

jízdné v Dubaji

Na obrázku výše vidíte ceny za jízdu na jednotlivé karty. Cena se odvíjí od toho, kolik zón projedete. Například, pokud máte červenou kartu a jedete z letiště (zóna 6) do Dubai Mallu (zóna 5), zaplatíte za tuto jízdu 6 AED (+2 AED za vydání karty). Abyste se do metra dostali, potřebujete mít vždy na kartě minimálně 7.5 AED. Denní jízdné stojí 20 AED.

Zdroj

Jak to jezdí

Ve špičce jezdí metro každou chvíli (s intervalem max. 3 minuty), zejména o víkendu se ale může stát, že čekáte 5-10 minut. Ale nebojte, všechny stanice jsou klimatizované, s pěknými čistými toaletami a máte-li UAE telefonní číslo, připojíte se i k WiFi. Níže najdete, jak jsou stanice metra otevřeny. Pokud chcete stihnout poslední metro, zjistěte si, v kolik vyjíždí z vaší stanice.

  • Sobota až středa: 5:30 – 00:00
  • Čtvrtek: 5:30 – 1:00 (1 hodina v pátek ráno)
  • Pátek: 10:00 – 1:00  (1 hodina v sobotu ráno)

Zdroj

Plánovač tras v Dubaji

Aplikace Wojhati pro chytré telefony vám umožní snadno naplánovat trasu (nejen) metrem. K jejímu použití ale potřebujete být připojeni k internetu. Webovou verzi pak najdete zde.

Speciální vagóny

V Dubajském metru (podobně i třeba v tramvaji) najdete dva speciální vagóny:

  • Golden Class – vagón s lepšími sedačkami a zpravidla často také více prostorem.
  • Ladies only vagón – zóna ohraničená růžovými pruhy, která je vyhrazená pouze ženám (pokud jim je např. nepříjemné mačkat se s muži v běžných vagónech). Chlap sedící v ženské sekci je nejen znakem nevychovanosti, ale také důvodem k min. 200 AED pokutě.

Česká stopa v dubajském metru

Věděli jste, že vestanici Bur Juman a Al Rigga najdete pořádnou českou stopu? Firma Lasvit se postarala o nepřehlédnutelné skleněné instalace.

Skleněná instalace z dílny české firmy Lasvit ve stanici Bur Juman

Tip na závěr

Pokud jedete ve směru od Abu Dhabí (např. z IBN Batuta, Dubai Mariny nebo Mall of Emirates) směrem k Dubai Mall / Burj Khalifa, zkuste si vybojovat místo v první vagonu úplně vepředu. Protože tu nepřekáží žádná pilotní kabina, budete mít super výhled.

Autor příspěvku: dubajčan

Užívám si život v Dubaji se všemi jeho klady a zápory. Protože si myslím, že Dubaj je super město, chci ho ukázat v celé své kráse všem ostatním.